Zdrada - co dalej?

Zdrada – co zrobić gdy się zdradziło?

Zdrada to z jednej strony temat tabu. Omijany, unikany i dotyczący wszystkich tylko nie nas. Z drugiej strony zdrada to naturalne ryzyko, które niosą ze sobą związki. Ryzyko zdrady istnieje zawsze, gdy związane są ze sobą dwie osoby. I choć to zjawisko nie tak częste, to jednak zdarza się. Jak radzić sobie ze zdradą? Co zrobić ze zdradą, kiedy już do niej dojdzie? Czy wyjawić, czy nie? Czy walczyć o związek, czy odpuścić? W tym artykule chcemy poruszyć temat zdrady – ale uwaga! – z perspektywy osoby zdradzającej.

Czym jest zdrada?

Zdrada, to idąc za słownikowymi definicjami świadome zawiedzenie zaufania, którym obdarzyła nas druga osoba. To działanie z premedytacją, wbrew danemu słowu, wbrew przyjętym zasadom. Działanie, które wywołuje u drugiej osoby poczucie niesprawiedliwości, zawód lub poczucie straty [SJP]. Opierając się na tej niemal książkowej definicji możemy powiedzieć, że zdrada, to każde świadome naruszenie zasad porozumienia zawartego pomiędzy partnerami. Dlatego tak naprawdę o tym, czym jest zdrada w związku decydują zasady, które między sobą ustaliliście.

Jaka może być zdrada?

Wolne związki to wbrew promowanym postawom rzadkość, dlatego na potrzeby tekstu przyjmijmy, że najczęstszymi rodzajami zdrady jest zdrada emocjonalna i zdrada fizyczna. 

Zdrada fizyczna to seks i inne intymne kontakty poza związkiem. Zdrada emocjonalna nie jest tak oczywista. Wiąże się z nadużyciem zaufania, z pomijaniem uczuć partnera i wcale nie musi nieść za sobą zdrady fizycznej.

Zdrada – co dalej?

Stało się. Czy to pod wpływem impulsu, czy w wyniku postępującego procesu w Twoim życiu pojawiła się zdrada. Zdradziłaś lub zdradziłeś i zastanawiasz się co dalej z tym zrobić. Jeżeli jesteś młody lub młoda, to tak naprawdę nie ma to aż takiego znaczenia. Całe życie przed Tobą i pewnie Twój obecny związek posypałby się prędzej i później, lecz w przypadku, w którym wiążesz większe nadzieje wobec swojego partnera lub partnerki zdrada może być prawdziwym problemem. Ale stało się i w tym momencie nic z tym nie jesteś w stanie zrobić. Zacznij od zachowania spokoju. Daj sobie czas na oswojenie się z tym co się stało i przyjęcie odpowiedniej postawy. Co możesz zrobić gdy zdradziłaś/eś?

Nie przyznawaj się

Najgorsze co możesz zrobić zaraz po zdradzie to przyznanie się. Nie rób tego i daj sobie czas na wstrzymanie. To ważne. Pozwól sobie poznać siebie i to jak się będziesz czuć w tej sytuacji. Być może wiesz, że to tylko przypadek spowodowany alkoholowym zerwaniem hamulców lub innym powodem i masz pewność, że więcej się nie powtórzy. Być może zależy Ci na obecnym związku i nie chcesz go popsuć w tak głupi i nieodpowiedzialny sposób. Życie ze zdradą na koncie nie jest łatwe, ale wyciągnij wnioski i pracuj nad sobą, żeby taka sytuacja więcej się nie powtórzyła. Jeżeli jednak masz z tym problem, czujesz się nie fair i dręczą Cię wyrzuty sumienia to…

Przyznaj się

Trudno. Nie jesteś dzieckiem i w życiu trzeba brać odpowiedzialność za swoje czyny. Skoro jesteś w tym punkcie, to znaczy, że uczucie które towarzyszy Ci od momentu zdrady jest tak silne, że nie potrafisz sobie z nim poradzić. Przyznanie się do zdrady to tak naprawdę pozbycie się tego brzemienia. Nie chcesz tego zrobić, żeby być fair wobec swojego partnera lub partnerki. Chcesz to zrobić, żeby pozbyć się tego ciężaru. Tajemnicy, która wyniszcza Cię od środka. To co stanie się później zależy już nie tylko od Ciebie i Twojej drugiej połówki. W najlepszym przypadku Twój związek skończy się hucznie i spektakularnie. Być może zostanie potłuczonych kilka talerzy, będzie płacz, będzie walka, cisza i wszystko to co sobie wyobrażasz. W najgorszym zdecydujecie się walczyć o związek. Próbować odbudować stracone zaufanie. A jest to droga długa, trudna i może nie skończyć się pomyślnie.

Kiedy przyznać się do zdrady?

Zanim jednak przyznasz się do zdrady musisz poważnie się zastanowić. Co tak naprawdę czujesz do swojego partnera? Czy wiążesz z nim przyszłość? Czy uczucie, którym darzysz drugą osobę jest tak silne, że wytrzyma próbę czasu? Czy masz pewność, że zdrada nigdy się nie powtórzy? Czy chcesz walczyć o związek i naprawić go po zdradzie? Jeżeli na każde z tych pytań odpowiedziałaś/eś “TAK”, to znaczy, że możesz i powinnaś lub powinieneś się przyznać. Nie masz pewności jak to się skończy, bo teraz bardzo wiele zależy od tego czy Twój partner da Ci drugą szansę. Jeżeli Ci się poszczęści zrób wszystko, żeby nie jej nie zmarnować.


Stwórz swoje własne pikantne historie!

Zmysłowe akcesoria i zabawki, które urozmaicą i dodadzą pikanterii w Twojej sypialni! Kliknij baner i sprawdź nasz sklep z Pikantnymi Gadżetami dla kobiet i par:


Jeśli jednak, któreś z pytań wzbudziło Twoje wątpliwości, jeżeli nie jesteś w stanie na nie odpowiedzieć twierdząco odpuść sobie. Zakończ swój związek bez wyjawiania tej tajemnicy. Bo zdrada to przede wszystkim olbrzymi ciężar dla osoby zdradzonej. Miej to na uwadze i jeżeli nie wiążesz z nią swojej przyszłości oszczędź jej tych cierpień i nieprzyjemności z tym związanych. Skończ związek, który skończyłby się i tak prędzej czy później pozostawiając tę tajemnicę dla siebie. Więcej informacji znajdziesz w naszym dziale poświęconym tematowi zdrady [kliknij].

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *